30.8 C
Iași
miercuri, iulie 15, 2026
Acasă Deschidere Incident grav la ștrandul municipal din Iași. Un copil de 6 ani...

Incident grav la ștrandul municipal din Iași. Un copil de 6 ani s-a înecat -Update

426

@Incident grav la ștrandul municipal din Iași@ Duminică, 14 iunie 2026, în jurul orei 19.00, un copil în vârstă de 6 ani s-a înecat@

Update – Copilul este în comă, prognosticul se menține rezervat.

Copil în vârstă de 5 ani, aflat în comă grad IV, a fost preluat de către echipajul SMURD în stop cardio-respirator. Au fost inițiate imediat manevrele de resuscitare, cu obținerea reluării activității cardiace. Pacientul este intubat și ventilat mecanic.

La prezentarea în cadrul Unității de Primiri Urgențe a Spitalului de Copii Sf Maria acesta a fost evaluat clinic, biologic și imagistic. În prezent, prognosticul se menține rezervat”, au transmis reprezentanții Spitalului de Copii Iași.

Micuțul a fost resuscitat și transportat la Spitalul de Copii Sf. Maria Iași.

Pentru informare: copil de 6 ani, înecat la ștrand în cursul serii (ora 19), SCR resuscitat de echipaj TIM și transportat la UPU Sf Maria”, a transmis prof. dr. Diana Cimpoeșu, medic șef UPU-SMURD Iași.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.