@BYD, liderul mondial în producția de vehicule cu energie nouă, a lansat modelul ATTO 2 DM-i la Iași. Noul SUV compact aduce tehnologia Super Hybrid DM-i, aceeași tehnologie din spatele succesului SEAL U DM-i, unul dintre cele mai bine vândute modele plug-in hybrid din Europa@
„Grupul Mag Automobile a reprezentat întotdeauna brandurile aflate într-o perioadă bună. Știți foarte bine că brandurile trec prin etape de creștere, stabilitate, iar apoi de scădere. Noi am reprezentat mereu brandurile aflate pe un trend ascendent sau în perioada de stabilitate; în etapa de declin nu mai există business nici pentru client, nici pentru mediul de afaceri. Prin urmare, de la BYD avem așteptări foarte mari și îmi doresc să devină numărul unu la nivel mondial. Ceea ce pot promite este că BYD va fi numărul unu în rândul brandurilor de import, așa cum, de-a lungul timpului, Grupul Mag Automobile a fost, timp de cel puțin 20 de ani, numărul unu pentru diverse branduri în Iași. Felicitări BYD România, felicitări Mega Auto, partenerilor și clienților! Veți vedea din ce în ce mai multe mașini BYD pe străzile din zona Moldovei”, a declarat Gabriel Manolache, președintele Grupului Mag Automobile.
14,2 milioane de automobile vândute în întreaga lume
BYD a vândut până în prezent 14,2 milioane de automobile, dintre care 4,6 milioane doar în anul 2025. Până acum, 7,3 milioane de clienți au ales tehnologia DM-i. Aceste milioane de mașini au fost vândute fără a se îndepărta de misiunea brandului, aceea de a contribui la reducerea temperaturii Pământului cu 1°C.
„Mă bucur foarte mult că mă aflu astăzi la Iași. Mega Auto este unul dintre partenerii noștri de nădejde, alături de care sperăm să realizăm și mai multe lucruri bune în anul 2026. După cum ați văzut, am încheiat anul 2025, în care am funcționat aproape jumătate de an, cu aproape 2.000 de mașini vândute, dintre care 900 au fost înmatriculate. Iașul a avut o contribuție importantă la aceste rezultate și, pe această cale, îi mulțumesc lui Gabriel Manolache și echipei sale pentru tot sprijinul pe care ni l-au acordat până acum. În 2026 avem 11 modele cu care abordăm piața. Ambiția noastră în România, la fel ca la nivel global, este să fim numărul unu, în primul rând, pe segmentul mașinilor electrice și, de ce nu, și pe cel al tuturor celorlalte categorii, pentru că avem tot ce ne trebuie pentru a ajunge acolo. Avem produse, avem prețuri competitive, avem o rețea pe care ne bazăm, iar toate aceste ingrediente nu ne pot aduce decât succesul”, a declarat Viorel Irimia, director de vânzări BYD România.
Super Hybrid cu tehnologie DM
ATTO 2 DM-i oferă o autonomie combinată de până la 1.000 km și un consum ponderat de doar 1,8 l/100 km, fără a face compromisuri în ceea ce privește experiența de condus. Sistemul operează predominant electric, cu până la 90 km autonomie pură, și trece automat în modul hibrid atunci când este necesar, menținând răspunsul și rafinamentul unui vehicul electric în orice condiții. ATTO 2 DM-i este disponibil în două versiuni: Active, cu baterie de 7,8 kWh, 166 CP și 930 km autonomie combinată, și Boost, cu 18 kWh, 212 CP, 1.000 km autonomie combinată și 0-100 km/h în 7,5 secunde. Ambele versiuni oferă autonomie electrică suficientă pentru naveta zilnică, 40 km, respectiv 90 km WLTP.
Nu e o mașină, e un BYD
Cu dimensiuni de 4.330 x 1.830 x 1.675 mm și un ampatament de 2.620 mm, ATTO 2 DM-i are o prezență solidă pe șosea. Farurile full-LED, bara luminoasă integrată pe toată lățimea spatelui și stopurile cu motivul „nod chinezesc” contribuie la un design imediat recognoscibil. Modelul este disponibil în patru culori, printre care Midnight Blue, finisaj disponibil exclusiv pentru versiunile Super Hybrid. La interior, ATTO 2 DM-i combină un instrumentar de bord full-LCD de 8,8 inch cu un ecran tactil de 12,8 inch și cel mai recent sistem de control vocal BYD, bazat pe inteligență artificială generativă și activat prin comanda „Hi BYD”. Portbagajul oferă 425 de litri, extensibili la 1.335 litri cu scaunele rabatate. Versiunea Boost adaugă plafon panoramic, scaune față încălzite și reglabile electric, cameră 360°, încărcare wireless de 50W și funcție Vehicle to Load de 3,3 kW. În materie de siguranță, ambele versiuni vin echipate standard cu frânare automată de urgență, control adaptiv al vitezei de croazieră, asistență la menținerea benzii, detecție unghi mort și monitorizare șofer, alături de o serie extinsă de sisteme de asistență la condus. ATTO 2 DM-i beneficiază de garanție de 6 ani din partea producătorului și 8 ani sau 250.000 km pentru bateria Blade și sistemul de propulsie.
Disponibilitate și preț
BYD ATTO 2 DM-i este acum disponibil pentru comandă în România, iar primele livrări sunt așteptate să ajungă la clienți începând cu luna martie. Versiunea Active are un preț de la 25600 EUR (TVA inclus).
























































