DNA Iași se trezește după 4 ani de somn. Arhitectul șef Mustiață audiat ieri din nou în dosarul Zoiosu

1102
Alexandru Mustiata vine la DIICOT
Alexandru Mustiata vine la DIICOT

@ După o tăcere suspectă timp de 4 ani, procurorii au reluat ancheta în dosarul Zoiosu, cel în care patronii BZI sunt acuzați că au construit ilegal un bloc pe strada Sărărie, pe un teren al municipalității @ Dosarul a fost început în anul 2021 de procurorul Daniel Horodniceanu la DIICOT iar în anul 2023 a fost declinat la DNA Iași @ În acest dosar în anul 2021 au fost reținuți unul dintre proprietarii BZI și anume Claudiu Asimionesei, arhitectul șef al orașului, Alexandru Mustiață și inspectorul de la Serviciul GIS Cadastru, Victor Gavriluță @ În același dosar, primarul Mihai Chirica a fost acuzat de săvârșirea infracțiunii de omisiunea sesizării

După patru ani de tăcere și nepăsare, procurorii ieșeni par să-și fi amintit brusc de un dosar de corupție care zăcea prăfuit prin sertare și anume de dosarul Zoiosu, cel în care patronii ziarului BZI sunt acuzați că au construit ilegal un bloc de locuințe pe un teren al municipalității de pe strada Sărărie. Ieri, după 4 ani de la demararea acestei anchete penale, Alexandru Mustiață a fost chemat la sediul DNA Iași pentru a da declarații. Mustiață a refuzat să dea declarații și a cerut timp să studieze dosarul. Cercetările din acest dosar au fost demarate de procurorul Daniel Horodniceanu la DIICOT Iași, în aprilie 2021. Primele acte de sesizare de referă la săvârșirea infracțiunilor de ‘’înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, participație improprie la infracțiunile de abuz în serviciu și fals intelectual, instigare la infracțiunile de abuz în serviciu și fals intelectual, abuz în serviciu și omisiunea sesizării”. Asta deoarece șefii din primarie au permis patronilor BZI, să construiască un bloc și să vândă apartamente, pe un teren pe strada Sărărie (pe locul fostului restaurant Zoiosul) în condițiile în care firma acestora, Global Impex Distribution primise suprafața respectivă pentru a ridica un sediu de firmă și spații de cazare tip pensiune. În plus municipalitatea urma să primească o cotă din profit prin exploatarea acestora.  În anul 2005 Primăria Iasi s-a asociat cu firma respectivă având ca aport  o suprafață de 1.351 mp pe strada Sărărie în vederea ‘’realizării unui sediu de firmă și spații de cazare tip pensiune”. Municipalitatea urma să primească pentru acest teren doar 10 la suta din profitul afacerii dar nu mai puțin de 4.000 euro pe an. În schimb, firma a construit un bloc iar proprietarii au încasat aproape 1 milion de euro din vânzarea apartamentelor.

blocul de pe strada Sărărie nr.202
blocul de pe strada Sărărie nr.202

Claudiu Asimionesei reținut în dosar

De precizat că dosarul a ajuns la DNA Iași prin declinare abia în vara anului trecut. Cel mai probabil în zilele următoare vor fi chemați la audieri și ceilalți inculpați. Potrivit unor surse aceasta este ultima fază procedurală înainte de  a da o soluție finală în dosar, rechizitoriu, clasare etc. În aprilie 2021, DIICOT Iași i-a reținut în acest dosar pe patronul BZI, Claudiu Asimionesei, fostul arhitect al orașului, Alexandru Mustiaț și inspectorul de la Serviciul GIS Cadastru, Victor Gavriluță dar în acest dosar au mai fost inculpați și primarul Mihai Chirica, acesta fiind acuzat de săvârșirea infracțiunii de omisiunea sesizării. De asemenea a mai fost inculpat și arhitectul Marian Jan Chiriță. pentru săvârșirea infracțiunilor de ‘’fals material în înscrisuri sub semnătură’’, și ‘’complicitate la abuz în serviciu’’. Asta deoarece, Marian Jan Chiriță a semnat procesele verbale privind recepționarea ilegală a blocului de pe strada Sărărie 202. ‘’În calitate de invitat al SC Global Impex Distribution SRL, Chiriță Marian Jan, arhitect în cadrul propriului birou individual de arhitectură a semnat în data de 17.04.2019 procese verbale de recepție la terminarea lucrărilor cu numerele 575 și 576, desfășurate în vederea edificării construcției din municipiul Iași, strada Sărărie 202, atestând în fals construirea sediu firmă și spații de cazare tip pensiune’’, se arată în actele de acuzare. Prejudiciul estimat de procurorii DIICOT în acest dosar este de circa 2 milioane lei, în dauna bugetului local.

Dezvoltatorul Doru Plugaru i-a dat o vilă arhitectului șef Mustiață. Mama și soacra, interpuse în tranzacție

Constantin MAZILU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.