Lista noilor primari din judetul Iași. PNL are 52 de primării, PSD – 43, USR – 3, PMP -1

15131
harta primarii judetul Iasi
harta primarii judetul Iasi

@ Prezentăm rezultatele alegerilor locale din toate unitatile administrative ale județului Iași @ Pentru prima dată după Revoluție, PNL Iași a obținut mai multe mandate de primar decât PSD @ USR a câștigat în comunele Rediu, Movileni și Mircești

La aceste alegeri locale PNL Iasi a inregistrat cel mai bun rezultat de dupa Revoluție. Din cele 99 de unități administrativ teritoriale, din judetul Iasi, PNL si-a adjudecat fotoliul de primar in 52, PSD a obținut 43 de mandate de primar, USR-3 si PMP – 1 la Andrieșeni. Să menționăm ca PNL a adjudecat și municipiul Iași prin Mihai Chirica. Prezentam mai jos lista noilor primari din județul Iași.

Andrieșeni – Maricel Turcu (PMP)

Aroneanu – Benone Moruzi (PNL)

Alexandru Ioan Cuza – Aurelian Gherguț (PNL)

Balș- Constantin Golduț (PNL)

Brăești – Vasile Butnariu (PNL)

Belcești – Dumitru Tanasă (PSD)

Bârnova- Mihai Balan (PNL)

Bălțați – Vasile Aștefanei (PSD)

Bivolari – Liviu Teodorescu (PSD)

Ciohorani – Ticu Simion (PSD)

Butea – Anton Anti (PSD)

Ciortești – Alina Apostol (PNL)

Ciurea – Cătalin Lupu (PSD)

Cucuteni – Pamfilică Brânză (PSD)

Cristesti – Vlad Pintilie (PNL)

Ceplenița – Dumitru Laiu (PNL)

Coarnele Caprei – Mihai Țibucanu (PNL)

Comarna – Constantin Grădinaru – (PNL)

Costuleni – Mirică Dodan (PNL)

Costești – Aurel Doacă (PSD)

Cozmești – Petrică Baltag – PSD

Cotnari – Vasile Crețu (PSD)

Deleni – Dumitru Prigoreanu (PNL)

Dobrovăț – Cătălin Martinuș (PNL)

Dumești – Mihai Cocoveica (PNL)

Dagâța (Mirel Damaschin – PNL)

Dobrovăț – Cătălin Martinuș (PNL)

Dolhesti – Dorin Butnariu (PSD)

Drăgușeni – Viorel Ciobotaru (PSD)

Erbiceni – Ioan Lungu (PSD)

Fântânele – Sorin Chelaru (PSD)

Grozesti – George Cristea (PSD)

Golăești – Costel Manoliu (PNL)

Gropnița – Ionel Oneaga (PNL)

Grajduri – Constantin Zamfirache (PNL)

Gorban – Dănuț Rotaru (PSD)

Hălăucești – Petru Burbulea (PNL)

Hărmănești – Ioan Secrieru (PNL)

Helesteni – Constantin Hira (PSD)

Hârlău – Radu Curcă (PSD)

Horlești – Mihai Cadar (PNL)

Holboca – Neculai Pamfil (PNL)

Ion Neculce – Gheorghe Văleanu (PSD)

Ipatele – Luminița Elena Lipșa (PSD)

Lețcani – Stelian Turcu (PNL)

Lungani – Virgil Corobuță (PSD)

Lespezi – Ioan Lazăr (PNL)

Mircești – Leon Bălteanu (USR)

Miroslava – Dan Niță (PNL)

Miroslovesti – Costel Cojocariu (PSD)

Mironeasa- Elena Curcudel (PNL)

Movileni – Dan Hodoroabă (USR)

Mogoșești Iași – Monica Popa (PNL)

Mogoșești Siret – Damian Butnariu (independent)

Moșna – Georgel Popa (PNL)

Motca – Constantin Serioja Hobinca (PSD)

Madarjac – Dan Ghebuta (PSD)

Oțeleni – Mihai Felician Gherăescu (PSD)

Podu Iloaiei – Ioan Alexa (PNL)

Pașcani – Marius Pintilie – PNL

Răchiteni – Doboș Petre (PNL)

Ruginoasa – Dănuț Nechifor (PSD)

Răducăneni – Viorel Ilie (PSD)

Roscani – Gheorghiu Ginovel (PSD)

Plugari – Paul Mursa (PNL)

Popești – Vasile Lupu (PNL)

Probota – Constantin Zamisnicu (PNL)

Prisacani – Ghiocel Stanciu (PSD)

Rediu – Ciprian Grosu (USR Plus)

Românești – Ioan Stegariu (PNL)

Schitu Duca- Grigore Cociorva (PNL)

Scânteia – Mihai Darabană (PNL)

Scobinți – Gheorghe Hrițcu (PNL)

Sinești – Petru Holicov  (PNL)

Șipote – Constantin Puiu (PSD)

Strunga – Sorin Lazăr (PSD)

Sirețel – Gheorghe Șpaiuc (PSD)

Șcheia – Danut Ababei (PSD)

Stolniceni Prăjescu – Constantin Hugianu – PNL

Todirești – Ovidiu Droancă (PNL)

Tomești – Ștefan Timofte (PNL)

Târgu Frumos – Ionel Vatamanu (PSD)

Țibănești – Neculai Munteanu (PNL)

Țigănași – Iulian Chirilă (PSD)

Trifești – Alexandru Ivănucă (PNL)

Țuțora – Cristi Albu (PSD)

Țibana – Gheorghe Rotaru (PSD)

Tansa – Daniel Voinescu (PNL)

Tatarusi – Costel Iosub – PSD

Ungheni – Iulian Marcu (PNL)

Victoria – Daniel Crețu – PNL

Vânători – Constantin Lupu (PSD)

Valea Lupului – Liviu Dulgheru (PNL)

Vlădeni – Cătălin Brânzanu – PSD

Voinești – Gheorghe Dobreanu (PNL)

Valea Seaca – Neculai Miron (PNL)

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here